Aktualności

#4

Od grudnia 2016 roku Kraków ma już czwartą stację monitoringu powietrza. Urząd Miasta Krakowa wyłonił z przetargu, dla Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Ekipę Envi-System do wykonania tego zadania.

Kraków – poziom pyłu PM10 iPM2 znacznie się podniósł. Oznacza to przekroczenie normy, która jest szkodliwa dla mieszkańców. W związku z niebezpieczeństwem, które wisi nad mieszkańcami, Urząd miasta postanowił kupić nowe stacje monitoringu powietrza. Niewątpliwie mieliśmy przyjemność instalować stacje, które znajdują się przy ul. Dietla, na wysokości skrzyżowania z ul. Wielopole. Od tego momentu Urząd miasta Krakowa będzie miał "większe oko" na stan powietrza, dzięki temu będzie mógł reagować na przekraczające jego normy.

Dlaczego smog jest szkodliwy.
Tego typu zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne dla wszystkich układów w ludzkim organizmie. – Przede wszystkim układ oddechowy. Zawieszony pył w powietrzu jest tłusty i lepki, powoduje on osadzanie się na naszych drogach oddechowych, szkodząc nam i powodując częstsze infekcje, utrudnione oddychanie, a nawet astmę. Zagrożony jest także układ nerwowy i krążenia. Najbardziej szkodliwy jest jednak rakotwórczy benzo(a)piren, również obecny w krakowskim powietrzu.

Dla porównania.
Jakość krakowskiego powietrza od dawna jest zła, a tym samym zagraża mieszkańcom miasta. – Patrząc na miasta zachodniej Europy, wypadamy nieciekawie. W Paryżu, Mediolanie czy Berlinie zanieczyszczenie wynosi około 1 ng, a Krakowie to 7 ng pyłu/m3. To oznacza, że przekraczamy bezpieczną normę aż siedmiokrotnie – alarmuje Ewa Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Skontaktuj się z nami:

telefon: +48 519-193-101
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz stan zanieczyszczenia powietrza w Twojej okolicy